Skała

Wyżyna Krakowsko – Częstochowska to nie tylko piękne krajobrazy z ciekawymi formami skalnymi na czele. To nie tylko tajemnicze jaskinie oraz ruiny dawnych warowni. To również kraina spokojnych, klimatycznych miasteczek, w których do dnia dzisiejszego zachowało się wiele ciekawych obiektów. Jednym z takich miast jest Skała, położona w odległości niespełna 20 kilometrów od Krakowa. Blisko stąd do pobliskiego Ojcowskiego Parku Narodowego i jego najpiękniejszego fragmentu – słynnej Doliny Prądnika. Wielu turystów przejeżdża przez Skałę w drodze do Ojcowa, niewielu jednak zatrzymuje się w tym miejscu. A szkoda, bo to urocze miasto może pochwalić się ciekawą zabudową, bogatą historią i swym specyficznym, małomiasteczkowym charakterem. Ci, którzy zdecydują się zatrzymać na chwilę w centrum tego miasta, z pewnością nie powinni żałować. Jakimi atrakcjami może nas tu oczarować Jura?

Dlaczego warto zatrzymać się w tej miejscowości?

Chociażby tylko ze względu na długą historię Skały, uważanej za jedno z najstarszych miast w Małopolsce. Już w XIII stuleciu istniał tutaj silny gród piastowski, o który toczyli zawzięte boje kolejni kandydaci do tronu krakowskiego w okresie rozbicia dzielnicowego. Rywalizacja ta może być najlepszym dowodem na to, jak ważnym punktem na mapie średniowiecznej Polski była ówczesna Skała. Jedna z najważniejszych potyczek o to miasto została stoczona w 1228 roku pomiędzy wojskami Konrada Mazowieckiego a armią Henryka Brodatego.
Najważniejszą rolę w dziejach miasta odegrały jednak siostry klaryski, do których miejscowość ta niegdyś należała. Salomea, siostra krakowskiego księcia Bolesława Wstydliwego, otrzymała Skałę dla siebie i swego zgromadzenia. To właśnie Salomea zadbała o rozwój miasta i to głownie dzięki jej działalności w 1267 roku Skała wywalczyła dla siebie prawa miejskie.
Skała jako miasto klasztorne, położone w pobliżu ważnych szlaków handlowych, rozwijała się pomyślnie. W samym mieście funkcjonowała komora celna, zaś liczni kupcy wędrowali przez miasto w drodze z Małopolski na Śląsk. Nic dziwnego, że niemal od samego początku swych dziejów miasto cieszyło się opinią ważnego ośrodka handlowego oraz usługowego. Wraz z handlem rozwijało się na terenie Skały rzemiosło, sporo mieszkańców miasta zajmowało się również rolnictwem.
Nie omijały Skały i burzliwe wydarzenia, szczególnie w okresie XVIII i XIX wieku. Najpierw miał tu swój obóz wojskowy Tadeusz Kościuszko, później na krótko opanowali miasto prusacy. Po III rozbiorze Polski Skała znalazła się w zaborze austriackim, jednak już wkrótce zmieniła swą państwową przynależność, stając się częścią nowopowstałego Księstwa Warszawskiego. Po kongresie wiedeńskim znów zmieniła się sytuacja mieszkańców tej miejscowości, zaś Skała została przyłączona do Królestwa Polskiego. Podobnie jak w większości miast, które w XIX wieku były uzależnione od Rosji, tak i w Skale nastąpił powolny upadek gospodarczy. Miasto stopniowo traciło na znaczeniu, zaś wielkie straty przyniosło miastu zerwanie kontaktów handlowych z Krakowem, który choć tak blisko, znajdował się już w zaborze austriackim. Wszystko to doprowadziło do tego, że w latach 70-tych XIX wieku Skała utraciła prawa miejskie. Odzyskała je dopiero w latach 80-tych XX stulecia.

Co warto zobaczyć podczas wizyty w Skale?

Skała jest jedną z tych miejscowości, w których do dnia dzisiejszego można podziwiać dawny układ urbanistyczny, którego najważniejszą częścią jest Rynek. Przy nim też można ujrzeć kilka najstarszych, pochodzących z połowy XIX wieku domów oraz figurę św. Floriana pochodzącą z 1800 roku.
Najcenniejszym zabytkiem miasta jest kościół św. Mikołaja, który powstał w XIV wieku – z tego też okresu pochodzą jego najstarsze fragmenty. Są to typowo gotyckie elementy, jak prezbiterium oraz mury nawy głównej. W wyniku przebudowy oraz prac remontowych prowadzonych po pożarach kościół zyskał nieco „nowszy” wygląd, w związku z czym w jego dzisiejszym wyglądzie dominuje styl barokowy. Wyposażenie, które można podziwiać we wnętrzu tej świątyni, pochodzi głównie z XVII i XVIII wieku. Do najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej, które można tu zobaczyć, zalicza się pochodzący z XVII wieku obraz Matki Boskiej Śnieżnej umieszczony w ołtarzu głównym oraz zabytkowy krucyfiks. Warto zwrócić również uwagę na drewnianą dzwonnicę kościelną, którą zbudowano w połowie XVIII wieku.

Lokalizacja miejscowości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *