Pieskowa Skała

Zamek w Pieskowej Skale

Wycieczki po Ojcowskim Parku Narodowym mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą lekcją przyrody i historii zarazem. Nie brak tu zabytkowych obiektów, dzięki którym można zdobyć wiele cennych informacji na temat przeszłości ziem polskich oraz dawnych mieszkańców Doliny Prądnika. Jednym z ciekawszych obiektów, które przyciągają tu gości z całej Polski, jest zamek w Pieskowej Skale. Co warto wiedzieć na jego temat?

Zamek w Pieskowej Skale po raz pierwszy wspominany jest w dokumentach z początku XIV wieku. W czasach Kazimierza Wielkiego został on znacznie rozbudowany, dzięki czemu mógł jeszcze lepiej bronić dostępu do Krakowa. W 1377 roku, z woli Ludwika Węgierskiego, zamek ten trafia w ręce Szafrańców. Ród ten odegrał w dziejach Pieskowej Skały istotną rolę. Choć jego przedstawiciele znani byli z rozbójnictwa, swą fortunę zainwestowali m. in. w powiększenie zamku oraz w jego upiększenie. Kolejna rozbudowa zamku nastąpiła w XVII wieku, w czasach Mikołaja Zebrzydowskiego. To dzięki niemu Pieskowa Skała wzbogaciła się o fortyfikacje bastionowe. Choć zamek ten poważnie ucierpiał w czasie najazdu Szwedów, dość szybko odzyskał swój piękny wygląd. Spora w tym zasługa Wielopolskich – kolejnych panów na Pieskowej Skale.

Zamek ten odegrał ważną rolę w czasie powstań narodowych, a w szczególności podczas powstania styczniowego. Był on jednym z ważniejszych punktów dla oddziałów Mariana Langiewicza. Wkrótce na zamku wybucha pożar, co wiąże się ze sporymi zniszczeniami. Piękna budowla, dumnie wznosząca się nad Doliną Prądnika, powoli zaczyna popadać w ruinę.

W początkach XX wieku zamek Pieskowa Skała zaczyna swą karierę w branży turystycznej. Dzieje się tak za sprawą Adolfa Dygasińskiego i jego Towarzystwa Akcyjnego Pieskowa Skała. Plan zakłada, że po remoncie zamek stanie się luksusowym ośrodkiem wypoczynkowym oraz atrakcją przyciągającą turystów na teren coraz bardziej popularnej Doliny Prądnika. W czasie II wojny światowej zamkowe mury stają się schronieniem dla dzieci – sierot z Kresów. Po wojnie zamek zostaje poddany gruntownej renowacji, dzięki czemu odzyskuje swój piękny wygląd. Co z wnętrzami? Zaadaptowano je na potrzeby muzealne. Dziś można tu oglądać piękne wnętrza mieszkalne oraz dzieła sztuki o ogromnej wartości artystycznej i historycznej. Zachwyca zamkowy dziedziniec oraz piękne tarasy, intrygują też widoki na Dolinę Prądnika oraz sąsiadującą z zamkiem Maczugę Herkulesa. Jest ona najsłynniejszym z jurajskich ostańców oraz jedną z turystycznych wizytówek Ojcowskiego Parku Narodowego.

Lokalizacja atrakcji:

Zamek w Pieskowej Skale znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym, w gminie Sołuszowa, przy Drodze Wojewódzkiej 733, w dolinie rzeki Prądnik.

Zamek w Pieskowej Skale – widok w Google Street View:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *