Ojców

fot. Jerzy Opioła [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Już w XIX wieku ta miejscowość doskonale radziła sobie jako letnisko. Dziś jest miejscem, od którego wycieczki rozpoczynają wędrówki po terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Ojców to jedna z najpiękniejszych i najbardziej popularnych miejscowości, jakimi może się pochwalić Jura. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym miejscu?

Piękny park oraz zabytkowe wille znajdujące się w centrum Ojcowa z pewnością zasługują na uwagę. W jednym z obiektów, który dawniej służył jako pensjonat, mieści się obecnie Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. Władysława Szafera – jednego z inicjatorów ochrony przyrody w Dolinie Prądnika. Ważną rolę w tym muzeum odgrywają eksponaty związane z ojcowską przyrodą, choć nie brak tu również cennych zbiorów archeologicznych.

Zabytkiem, który koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki do Ojcowa, jest tutejszy zamek. Powstał on w czasach Kazimierza Wielkiego w miejscu dawnego grodu książęcego. Pierwszym panem na tym zamku był Jan z Korzkwi, po nim władzę sprawował tu Piotr Szafraniec, Bonerowie oraz Korycińscy. W XIX wieku ta ciekawa budowla popadła w ruinę. Dziś można tu zobaczyć resztki murów obronnych oraz budynków mieszkalnych. Najwspanialej prezentuje się jednak budynek bramy wjazdowej, przez którą turyści wchodzą na zamkowy dziedziniec.

Ojców jest też punktem, z którego można szybko dostać się do jednej z najsłynniejszych w Polsce jaskiń. Jest nią Grota Łokietka, o której popularności decyduje zarówno wspaniała legenda, jak i ciekawa szata naciekowa. Można też wybrać się na spacer Doliną Prądnika, odwiedzając Jaskinię Ciemną oraz słynną Kaplicę Na Wodzie. Warto też wybrać się na spacer do pobliskiej Doliny Sąspowskiej, która – podobnie jak Dolina Prądnika – może zachwycić swym pięknem.

Lokalizacja miejscowości

Ojców leży w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Skała. Miejscowość znajduje się na wysokości ok. 300-400 m n.p.m., pomiędzy wzgórzami Złota Góra (445 m n.p.m.), Chełmowa Góra (473 m n.p.m.) i Koronna Góra (428 m n.p.m.), w Ojcowskim Parku Narodowym. Ze wszystkich stron otoczony jest lasami.

Ojców – widok w Google Street View

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *