Młyny nad Prądnikiem


17jugi [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Ojcowski Park Narodowy to najpiękniejszy i najcenniejszy pod względem przyrodniczym obszar Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Na tym niewielkim skrawki Jura prezentuje swe najwspanialsze oblicze. Liczne ostańce wapienne, jaskinie oraz dawne zamki to główne atrakcje, które mogą ujrzeć w tym miejscu turyści. Ci, którzy szukają ciekawego miejsca na spacer, koniecznie powinni odwiedzić dolinę Prądnika.

Jedną z jej atrakcji są słynne młyny – zabytkowe obiekty, które od lat służyły mieszkańcom tego rejonu.

Zespół kilku zabytkowych młynów w dolinie Prądnika to może mniej znana atrakcja Ojcowskiego Parku Narodowego, jednak warto poświęcić im nieco uwagi. Mają one swój wyjątkowy urok, są też wyjątkową grupą zabytków w tej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Powstały one pod koniec XIX wieku lub na początku XX stulecia. Większość z nich – za zgodą obecnych właścicieli – można zwiedzać.

Jednym z ciekawszych młynów w dolinie Prądnika jest młyn Bosaka, który znajduje się w centrum Ojcowa, a dokładniej – w miejscu, w którym dolina Prądnika łączy się z doliną Sąspowską. Turyści idący z Ojcowa do Pieskowej Skały mogą ujrzeć kolejny z młynów. To wciąż czynny młyn Tarnówki, który znajduje się w odległości niespełna kilometra od słynnej Kaplicy na Wodzie. Młyn ten powstał w XIX stuleciu i z pewnością zasługuje na uwagę turystów.

Najpiękniejszym obiektem w dolinie Prądnika jest jednak młyn Boronia. To nie tylko młyn – to cały zestaw zabudowań gospodarczych. W jego skład wchodzą: młyn, tartak oraz zabytkowe budynki mieszkalne i gospodarcze. Wszystkie obiekty powstały w XIX wieku, jednak – według zachowanych źródeł i miejscowych przekazów – dobrze działające gospodarstwo z młynem jako najważniejszym obiektem – istniało w tym miejscu już w XV wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *