Maczuga Herkulesa

Na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego, w Dolnie Prądnika, pod zamkiem Pieskowa Skała znajduje się najpopularniejszy ostaniec – Maczuga Herkulesa. Wzbudza zachwyt i zdziwienie. Jak powstała? Z czego jest zbudowana i jakie legendy wokół niej krążą? Warto dowiedzieć się czegoś więcej o tej niesamowitej atrakcji i koniecznie zobaczyć ją na żywo.

Budowa

Maczuga Herkulesa ma około 25 metrów wysokości. Stoi na najniższej terasie skalnej zwanej Fortepianem. Zbudowana jest z twardych wapieni skalistych, które są bardzo wytrzymałe. Oparły się różnym siłom erozyjnym i przybrały kształt maczugi. Wiele osób próbuje się na nią wspinać, chociaż jest to zakazane. Jednak jej interesujący kształt tylko zachęca kolejnych ochotników do tego wyczynu. Na jej szczycie znajduje się mały żelazny krzyż, upamiętniający wydarzenie jakim jest zdobycie jej szczytu przez pierwszego śmiałka w 1933 roku.

Jak powstała?

Wapienie, które można zobaczyć na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, pochodzą z górnej jury, epoki mezozoicznej. Powstały one ze szkieletów organizmów, które znajdowały się na dnie dawnego morza.
Proces denudacji, powodujący wyrównanie i obniżenie powierzchni Ziemi sprawił, że wapienie zwane w tym przypadku ostańcami zostały odsłonięte, tym samym będąc narażone na działanie wietrzenia i erozji.
Maczuga Herkulesa jest takim ostańcem, który ukształtował się w wyniku krasowej działalności wód. Poza tym wpływ na jej budowę miały różne czynniki atmosferyczne takie jak: słońce, deszcz, wiatr oraz mróz. Różna odporność na wietrzenie wapieni sprawiła, że skała ta przybrała ciekawy kształt.

Legendy

Powstanie Maczugi Herkulesa wiąże się z wieloma legendami, w których ma zupełnie inną nazwę. Warto, wiedzieć jakie historie krążą wokół tej atrakcji.

Sokola Skała. Podanie opowiada o więźniu trzymanym w zamkowej skale. Trafił on tam za zaniechanie pańszczyzny. Jednak wyrok był niesprawiedliwy. Chłop nie mógł pracować, ponieważ ciężko zranił sobie nogę narzędziem rolniczym. Martwił się bardzo o swoją rodzinę. Był jej jedynym żywicielem. Długo prosił strażników, aby go wypuścili. Wtedy włodarz zamkowy dał mu zadanie, które miało być niemożliwe do wykonania. Nie chciałby inni poszli za przykładem więźnia i zaczęli odmawiać odrabiania pańszczyzny. Dlatego powiedział mu, że puści go wolno, jeśli przyniesie mu pisklę sokoła ze skały widocznej z okna celi. Chłop załamał się. Wiedział, że nie da rady tego dokonać. Długo jednak szukał sposobu. W końcu wycieńczony i zrozpaczony usnął. W tym czasie do wieży wleciało kilka sokołów, które porwały więźnia i zabrały na szczyt skały. Tam ofiarowały mu pisklę, a następnie z powrotem sprowadziły do celi. Włodarz nie mógł w to uwierzyć. Dotrzymał jednak danego słowa i puścił wolno chłopa.

Maczuga Kraka. Za czasów panowania księcia Kraka przerażający smok pustoszył miasta oraz wsie. Rozwścieczony książę postanowił rozprawić się z potworem raz na zawsze. Chwycił ogromną maczugę i roztrzaskał łeb smoka. W okolicy zapanował spokój. Książę Krak umieścił maczugę u wylotu Doliny Ojcowskiej ku przestrodze. Miała odstraszać każdego, kto przyjechałby w złych zamiarach.

Czarcia Skała. Nazwa jest związana z historią o panu Twardowskim, który został znaleziony przez diabła w karczmie „Rzym”. Chciał porwać jego duszę do piekła. Jednak zgodnie z podpisanym cyrografem musiał wcześniej spełnić trzy życzenia. Jednym z nich było przyniesienie z Doliny Prądnika, ogromnej ostro zakończonej skały. Czart długo szukał odpowiedniej. Gdy ją wreszcie znalazł, przyniósł pod zamek w gminie Pieskowa Skała. Wtedy czarnoksiężnik wydał kolejne polecenie. Zażyczył sobie, by wbić ją cieńszym końcem do dołu. Jego rozkaz został spełniony.

Atrakcje w okolicy

Miejsc, które warto odwiedzić w Ojcowskim Parku Narodowym jest wiele. Na uwagę zasługuje zamek Pieskowa Skała. To prawdziwa perła architektoniczna.
Nie możemy pominąć również Jaskini Łokietka, która została udostępniona dla turystów. Rocznie jest odwiedzana przez ponad 90 tysięcy osób.
Brama Krakowska to kolejna atrakcja w Ojcowskim Parku Narodowym. Składa się z kilku bram skalnych. Dawniej przebiegał przez nią szlak handlowy z Krakowa na Śląsk.
Warto również udać się do Boroniówki oddalonej o 4 km od Maczugi Herkulesa. Znajduje się tam Osada Młynarska. Miejsce, które przypomina jak dawniej działały młyny oraz tartak.

Maczuga Herkulesa zimą

Lokalizacja Atrakcji:

Maczuga Herkulesa znajduje się w dolinie rzeki Prądnik, przy Drodze Wojewódzkiej nr 773, 25 m na południowy wschód od Zamku Pieskowa Skała.

Maczuga Herkulesa – widok w Google Street View:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *