Jaskinia Nietoperzowa

Jest jedną z najdłuższych jurajskich jaskiń, jest też cennym stanowiskiem archeologicznym. Wiadomo, że człowiek szukał w jej wnętrzu schronienia już w okresie paleolitu. Jednak to nie człowiek stał się jej najważniejszym mieszkańcem. Ze wszystkich lokatorów tej jaskini na szczególną uwagę zasługują nietoperze, które też znalazły się w nazwie tego wyjątkowego miejsca. Jaskinia Nietoperzowa to miejsce, w którym jeszcze nie tak dawno zimowały wielkie kolonie nietoperzy. Dzisiaj jest ich mniej, jednak nawet podczas zwiedzania jaskini w większej grupie można je gdzieniegdzie dojrzeć.

Jaskinia Nietoperzowa (zwana też Jerzmanowicką) jest często odwiedzana przez turystów. Łatwy dojazd oraz atrakcyjne sąsiedztwo sprawiają, że często jest ona dodatkowym punktem programu dla wycieczek odwiedzających pobliski Ojcowski Park Narodowy. Blisko stąd również do jednej z ciekawszych dolinek podkrakowskich – Doliny Będkowskiej.
Szczegółowe badania w Jaskini nietoperzowej przeprowadzono w latach 60-tych XX wieku pod wodzą Waldemara Chmielewskiego. Znaleziono wówczas ślady pobytu człowieka w tej jaskini zarówno w paleolicie, jak i w epoce neolitu oraz średniowiecza. Liczne narzędzia odkryte w tej jaskini dały nazwę jednej z pradziejowych kultur, znanej dziś jako kultura jerzmanowicka.
Ciekawostką związaną z Jaskinią Nietoperzową może być fakt, że od 1918 roku jest ona prywatną własnością. W 1918 roku jej pierwszym właścicielem został Antoni Żerdek – jeden z najsłynniejszych przewodników Ojcowskich. Dziś jaskinia należy do jego potomków, którzy kontynuują rodzinną tradycję i chętnie oprowadzają turystów po „swej” jaskini. Innym ciekawym faktem związanym z Jaskinią Nietoperzową oraz jej historią jest to, że badania w okresie międzywojennym prowadził tu m. in. archeolog Leon Kozłowski – późniejszy premier rządu II RP. Jaskinia odniosła również filmowy sukces. Kręcone w niej były sceny do takich filmów, jak „Ogniem i mieczem” oraz „Legenda o świętym Mikołaju”.
Jaskinia składa się z dwóch korytarzy, które zbiegają  się w komorze głównej, zaś większych rozgałęzień tu nie stwierdzono. Choć niewielka, może się poszczycić ciekawymi formami naciekowymi o intrygujących nazwach. Ujrzeć tu można zatem „Grzbiet Jaszczurki” oraz „Ser Szwajcarski”, znalazło się również miejsce dla „Kręgosłupa Dinozaura”. W stropie można ujrzeć ciekawe kotły wirowe.
Największą atrakcją dla wielu zwiedzających jest jednak możliwość zobaczenia na własne oczy nietoperza, w tym nocka dużego. Inną przyrodniczą atrakcją jaskini jest pająk sieciarz jaskiniowy – najbardziej jadowity ze wszystkich polskich pająków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *