Grodzisko

Ojcowski Park Narodowy znany jest z wielu atrakcji, wśród których na szczególną uwagę zasługują liczne jaskinie oraz dwa ciekawe zamki: w Ojcowie oraz w Pieskowej Skale. Są i takie miejsca, które choć położone w centralnej części parku, bywają często przez turystów pomijane. Jednym z takich miejsc jest Grodzisko koło Skały, które wznosi się nad Doliną Prądnika i z którym wiąże się wiele ciekawych historii.

Jedna z hipotez związanych z tym miejscem zakłada, iż w przeszłości mógł tu istnieć potężny zamek. Kto wie, czy swymi rozmiarami nie przewyższał on tej warowni, której ruiny do dziś można oglądać w Ojcowie. Niestety, istnienie tego zamku nie zostało potwierdzone, zaś śladów takiego obiektu dziś dojrzeć w Grodzisku nie można.
Jest tu za to inny, równie ciekawy obiekt. To kościół Wniebowzięcia NMP i bł. Salomei, który zbudowano w tym miejscu pod koniec XVII wieku. Choć w świątyni tej dominuje styl barokowy, można zauważyć tu pewne cechy typowe dla architektury romańskiej oraz renesansowej. Ciekawą rzecz można ujrzeć przed kościołem. To kolumna z zegarem cieniowym i posągiem św. Klary. Teren kościelny otoczony jest murem z bramą oraz z trzema mniejszymi bramkami. Mur ten ozdobiony jest posągami, które przedstawiają Henryka Brodatego, Jadwigę Trzebnicką, Bolesława Wstydliwego, Kunegundę, a także Kolomana Węgierskiego. Inną ciekawostką, którą można ujrzeć przy kościele w Grodzisku, są dawne groty modlitewne. Niegdyś korzystali z nich miejscowi pustelnicy, dziś są one jedną z tutejszych atrakcji. Co ciekawe, te niewielkie groty zostały zbudowane w taki sposób, aby jak najbardziej przypominać wnętrza prawdziwych jaskiń. W ich pobliżu znajduje się kolejna ciekawostka – to rzeźba słonia, na której ułożono ogromny kamień. Dawniej ów słoń służył jako fontanna, zaś woda tryskała z jego trąby. Skąd pomysł na ustawienie fontanny w kształcie słonia? Powód jest prosty – rzeźba ta miała upamiętniać zwycięstwo odniesione przez wojska Jana III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem.
Specjalne schody prowadzą do wybudowanej w XIII wieku pustelni, którą zajmowała Salomea. Jedną z ważniejszych ciekawostek jest tu kamienne łoże, które służyło pustelnicy jako miejsce wypoczynku.

Grodzisko, tak cenione przez szukających ciszy, spokoju i skupienia pustelników, zostało przez nich ostatecznie opuszczone jeszcze w XIX wieku. Dziś przypominają o nich nieliczne pamiątki, które chętnie oglądają turyści.

Warto zwrócić również uwagę na młyny, które tu w Grodzisku, w Dolinie Prądnika, są integralną częścią krajobrazu. To właśnie tu znajduje się jeden z najciekawszych i najstarszych młynów – młyn Boronia. Dużą atrakcją są tu dwa młyny, które nadal wykonują swe zadania. To młyny Tarnówki oraz Katarzyńskich.

Lokalizacja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *